اریگامی الگوی تا (Crease Pattern Origami)

الگوهای کریس پترن (CP) می‌‌توانند یک راز باشند!

CP چیست؟

هنگامی که یک مدل اریگامی را باز می‌کنید، خطوط روی یک کاغذ هستند. در مدل اریگامی خطوط و اشکال زیادی وجود دارد اما همه آنها در یک نمودار CP نشان داده نشده‌اند. فقط تا‌های مهم که قسمت اصلی مدل را تشکیل می‌دهد (که “پایه” نامیده می‌شود) نشان داده می‌شود.

SONY DSC

چرا افراد از CP استفاده می‌‌كنند؟

چرا افراد از CP استفاده می‌كنند در حالی كه دیاگرام‌های مرسوم بسیار راحت‌تر قابل فهم هستند؟

تولید CP آسان است. فقط مدل را باز کنید، الگوهای خط را اسکن یا ترسیم کنید و تمام شد. یک تصویر واحد که تمام تاهای مهم مدل را نشان می‌دهد. در مقابل دیاگرام‌های معمولی اریگامی برای تولید وقت‌گیر و خسته کننده هستند.

اگر می‌‌خواهید یک مدل اریگامی را درست کنید و هیچ دیاگرام معمولی برای آن وجود ندارد، پس باید اطلاعات موجود در CP استفاده کنید تا مشخص کنید که مدل چگونه تا شده است و چاره دیگری ندارید.

CP برای مطالعه سرگرم کننده است. می‌‌توانید به آنها نگاه کنید و مشخص کنید که کدام قسمت از تاها مربوط به قسمت‌های مختلف مدل است. یک الگوی تا با دو ناحیه مجزا ممکن است نمایانگر سر و بدن مدل باشد. چند تای کوتاه که همه از یک نقطه تا می‌شوند ممکن است پنجه، انگشت پا یا شاخک باشد.

تجزیه و تحلیل CP می‌تواند به شما امکان دهد یک مدل موجود را تغییر دهید یا مدل‌های جدیدی طراحی کنید.

چه کسانی از CP استفاده می‌‌کنند؟

طراحان اریگامی از CP برای ایجاد مدل‌های جدید اریگامی استفاده می‌کنند. با استفاده از کاغذ و مداد، طراحان اریگامی فنی کل مدل‌های اریگامی خود را از طریق CP ترسیم می‌کنند. اریک جویسل از CP برای ایجاد مدل‌های اریگامی استفاده می‌کند. برنامه TreeMaker رابرت لانگ یک برنامه کامپیوتری است که به شما امکان می‌دهد CP را برای مدل‌های بسیار پیچیده اریگامی تولید کنید.

از آنجا که برخی از مدل‌های اریگامی دیاگرام ندارند افراد با استفاده از اطلاعات موجود در CP مدل ها را تا می‌کنند. هر کسی می‌تواند از روی یک CP تا کند اما دیاگرام‌ها برای رمزگشایی چالش‌برانگیز هستند و به نظر می‌رسد که گویا معما هستند.

تاکردن از روی یک CP ساده نیست و به تلاش زیادی برای موفقیت نیاز خواهید داشت. به دلیل اینکه یک دیاگرام معمولی در دسترس نیست، وسوسه نشوید که مدل پیچیده‌ای را از CP تا کنید. قبل از پیش رفتن به مدل‌های پیچیده با مدل‌های ساده شروع کنید.

SONY DSC

گردآوری و ترجمه: شبنم مومیوند، کارشناس ارشد ریاضی کاربردی، مهندس شبکه و اوریگامیست

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

منبع: www.iran-origami.ir

×