اریگامی تای مرطوب (Wet Folding)

اریگامی تاکردن مرطوب روشی نسبتاً جدید برای تاکردن کاغذ است. این کار توسط استاد اریگامی آکیرا یوشیزاوا ساخته شده است و شامل مرطوب کردن کاغذ قبل از آن است که آن را بپیچید. مدل به دست آمده دارای ظاهری نرم‌تر و بافتی با خطوط منحنی ملایم است. شکل زیر تفاوت بین یک سگ اریگامی معمولی و یک سگ اریگامی با تکنیک تای مرطوب را نشان می‌‌دهد.

اریگامی تای مرطوب دشوار است اما عملی است. در اینجا نکاتی برای موفقیت در اجرا ذکر شده است:

1-     قبل از خیس کردن مدل، روش معمولی (خشک) را تا کنید. شما باید به مراحل تا خیلی آشنا و مسلط باشید زیرا به محض خیس شدن کاغذ باید سریع تا بزنید.

2-     برای مرطوب کردن کاغذ از یک بطری اسپری یا یک پارچه مرطوب استفاده کنید تا کاغذ مرطوب شود و نباید خیس شود. داشتن مقدار مناسب آب بسیار مهم است و این کار آزمایش و خطا خواهد بود.

3-     مدل را به سرعت با دست مطمئن تا بزنید و کاغذ را با نوک انگشتان فشار دهید نه با ناخن. از تاکردن، باز کردن و تاکردن دوباره اجتناب کنید زیرا این کار باعث پاره شدن یا ساییده شدن کاغذ می‌شود.

4-     اجازه دهید مدل کاملاً خشک شود و از دست‌کاری برای بهتر شدن مدل خودداری کنید و فقط بگذارید خشک شود. اگر مدل قبل از خشک شدن آن باز شد از وسیله‌هایی (مانند نوارهای لاستیکی یا پارچه) برای حفظ شکل مدل استفاده کنید.

5-     تا زمانی که ظاهر مورد نظر خود را دریافت کنید با انواع کاغذها کار را تکرار کنید. به طور کلی کاغذ ضخیم، مانند مخفی کردن فیل، به بهترین وجه کار می‌‌کند.

گردآوری و ترجمه: شبنم مومیوند، کارشناس ارشد ریاضی کاربردی، مهندس شبکه و اوریگامیست

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

منبع: www.iran-origami.ir

×