اریگامی نوار یا روبان (Strip or Ribbon Folding)

اریگامی نواری را می‌توان “اریگامی حاشیه” نیز خواند زیرا ترکیبی از تاکردن کاغذ و بافتن کاغذ است. بسیاری از علاقه‌مندان به اریگامی پذیرای این شکل از هنر کاغذی هستند. در حقیقت برخی از افراد در این نوع هنر از نخل‌بافی استفاده می‌کنند.

ستاره‌های شانس

آسان‌ترین و شناخته شده‌ترین نمونه اریگامی نواری، ستاره شانس است. همچنین به آن ستاره شانس چینی، ستاره رویایی، ستاره آرزو یا برای سادگی ستاره اریگامی نیز گفته می‌شود. هنگامی که آنها در رنگ‌های متنوعی ساخته شده و به صورت لایه‌هایی مرتب شده در ظرف‌های شیشه ای روشن قرار می‌گیرند از نظر بصری خیره کننده هستند.

می‌توان ستاره‌های شانس را در گوشواره و گردنبند بست یا از آنها به عنوان بسته‌بندی تزئینی استفاده کرد. ستاره‌های شانس را می‌توان به نخ کرد تا به عنوان جواهرات و یا یک پرده مهره‌ای از ستارگان به کار روند. از یک گلدان از ستاره‌های شانس می‌توان به عنوان یک بازی حدس زدن شبیه به حدس زدن تعداد دانه‌های ژله در یک شیشه استفاده شود. دیده شده است که افراد بسیاری به ویژه کودکان، صدها نفر می‌نشینند و تا می‌‌کنند که این می‌تواند یک روند مراقبه باشد.

ستاره‌های موراویان

ستاره‌های موراویایی به اسم‌های ستاره‌های فروبلی، ستاره‌های آلمانی، ستاره‌های سوئدی، ستاره لهستانی، ستاره دانمارکی و نام‌های دیگری مانند ستاره اریگامی یا ستاره‌های کریسمس نیز نامیده می‌شوند.

از نظر تاریخی اصطلاح ستاره موراویا به یک ستاره 3 بعدی سنبله اشاره دارد که در زمان ظهور و یا کریسمس روشن می‌شود (خصوصاً توسط آلمانی ها و مردم تبار موراویان این اعتقاد وجود داشته است). ستاره‌های اصلی موراویان دارای 110 سنبله بودند اما بعدها یک ستاره ساده تر 26 سنبله مرسوم شد.

ستاره‌های موراویایی ساخته شده با نوار تاشو هنوز 3 بعدی هستند اما به 16 سنبله کاهش یافته است. برای تهیه یک ستاره به چهار نوار کاغذی نیاز است. آنها کمی پیچیده‌تر و بسیار ظریف‌تر از ستاره‌های شانس که در بالا گفته شد هستند. بعضی اوقات، ستاره‌های موراویا را در موم فرو می‌کنند و به آنها زرق و برق می‌پاشند و بعد از خشک شدن، آنها را روی درختان کریسمس آویزان می‌کنند. همچنین می‌توان آنها را به توپ، زنگ‌های خانگی و حلقه‌های هدیه تبدیل کرد.

فرم‌های هندسی و چندوجهی

ساخت چندوجهی با استفاده از نوارهای کاغذی نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است. افرادی که از اریگامی مدولار بهره‌مند می‌شوند از این نوع اریگامی‌های نواری نیز لذت می‌برند زیرا هر دو مدل‌های مشابهی را تولید می‌کنند.

گردآوری و ترجمه: شبنم مومیوند، کارشناس ارشد ریاضی کاربردی، مهندس شبکه و اوریگامیست

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

منبع: www.iran-origami.ir

×