اریگامی پول(Money Origami)

اریگامی اسکناس دلار که اریگامی پول نیز گفته می‌شود همانطور که از نام آن پیداست در این نوع اریگامی به جای کاغذ از پول استفاده می‌شود. گاهی اوقات یک دیاگرام موجود به راحتی می‌تواند به یک مدل پول تبدیل شود(مانند دیاگرام پیراهن). در سایر موارد به دلیل شکل پول، دنباله‌ای از مراحل جدید قبل از تا زدن پول به شکل یک مدل نیاز است.

جالب است بدانید که اسکناس آمریکا 6.14 اینچ در 2.61 اینچ (نسبت 7:3) و اسکناس  کانادایی 152.4 میلی متر در 69.85 میلی متر است (نسبت 13:6). پول‌های کاغذی انگلیس، فرانسه، ژاپن، چین و استرالیا و یورو بسته به مقدار آنها اندازه‌های مختلفی دارند.

هنوز مشخص نیست که اریگامی پول از چه زمانی آغاز شد اما مورخ اریگامی، دیوید لیستر، مقاله ای در زمینه اریگامی پول کاغذی در وب سایت BOS دارد. او توضیح می‌دهد که اریگامی پول کاغذی ممکن است از اوایل دهه 1800 آغاز شده باشد اما تا قبل از اواسط دهه 1950 به طور قابل توجهی رایج نبود. این در كتاب جادوی رابرت هاربین (1956) ثبت شده است. غربی‌ها تا کردن پول را شروع کردند همانطور که در کتاب‌های یوروگامی نشان داده شده که دستورالعمل‌هایی برای تاکردن یورو به مدل‌های اریگامی وجود دارد.

به عنوان مثال، در رستوران‌ها می‌توان اریگامی پول را به عنوان پیکان راهنما ارائه داد. همچنین می‌توان از اریگامی پول به عنوان هدیه عروسی، مثلاً پروانه با اسکناس تهیه کرد. این یک روش جالب برای مفهوم قدیمی هدایای نقدی است.

گردآوری و ترجمه: شبنم مومیوند، کارشناس ارشد ریاضی کاربردی، مهندس شبکه و اوریگامیست

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

منبع: www.iran-origami.ir

×