لحاف اریگامی (Origami Quilt)

با توجه به اینکه اریگامی بیش از هزار سال است که وجود دارد اما لحاف‌های اریگامی شاخه‌ی نسبتاً جدیدی از اریگامی است. در این سبک، کاغذ به واحدهای مختلف تا می‌شود و تعداد زیادی واحد برای شکل‌گیری موزائیک‌های زیبا و مسطح به هم می‌پیوندند. سپس می‌توان آنها را روی یک تابلو نمایش داد یا در مقابل یک دیوار آویزان کرد.

لحاف‌های اریگامی را می‌‌توان زیر مجموعه‌ای از اریگامی مدولار دانست. در اریگامی مدولار، مدل‌ها معمولاً چند ضلعی یا ستاره هستند. در مقابل، لحاف‌های اریگامی صاف هستند و در اصل می‌‌توانند به طور نامحدود گسترش پیدا کنند. از آنجا که لحاف‌های اریگامی از واحدهای بسیاری تشکیل شده‌اند که به یکدیگر وصل می‌شوند یادآور تسلیشن نیز هستند. لحاف‌های اریگامی می‌توانند یک پروژه گروهی مناسب برای کودکان باشند.

به تازگی تولیدکنندگان لحاف شروع به استفاده از پارچه به سبک اریگامی کرده‌اند تا در لحاف‌های خود استفاده کنند. پارچه اریگامی را می‌توان بر روی لحاف مانند تکه‌دوزی اضافه کرد یا خود پارچه اریگامی بلوک لحاف است.

برای جلوگیری از سردرگمی در تشخیص این دو نوع اریگامی، از اصطلاح “لحاف‌های اریگامی” به معنی آن دسته از لحاف‌های ساخته شده از کاغذ شبیه به اریگامی مدولار استفاده می‌کنیم و اصطلاح “لحاف‌های اریگامی پارچه‌ای” به معنای لحاف‌های واقعی است که چین‌هایی به سبک اریگامی درون آنها است.

گردآوری و ترجمه: شبنم مومیوند، کارشناس ارشد ریاضی کاربردی، مهندس شبکه و اوریگامیست

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

منبع: www.iran-origami.ir

×