معماری اریگامیک یا معماری کاغذ (Origamic Architecture)

معماری ارگامیک (OA) و کارت‌های پاپ آپ نوعی کریگامی هستند. در مقایسه با برف‌های کاغذی کریگامی، این فرم‌های هنری مانند “ورزش‌های شدید” از کریگامی هستند (از نظر سطح کار).

برش‌های کریگامی

بیشتر افراد کریگامی را به عنوان دانه‌های برفی کاغذی ساخته شده توسط کودکان مدرسه‌ای به یاد می‌آورند. با این حال، شما می‌توانید کاغذ را برش دهید تا ماسک، صورت حیوانات، آرم‌ها و نشان‌ها ایجاد شود. اگر صبر و ابزار دارید، امکان خلق آثار جدید بی پایان است.

معماری ارگامیک و کارت‌های پاپ‌آپ

معماری ارگامیک توسط ماساهیرو چاتانی در دهه 1980 توسعه داده شد. او و كیكو ناكازاوا كتاب‌های زیادی در مورد چگونگی ساختن این خلاقیت‌های شگفت‌انگیز منتشر كرده‌اند. این دو هنرمند در کنار هم به افراد زیاد دیگری  این هنر را معرفی و الهام بخشیدند تا این نوع هنر برتری داشته باشند.

بیشتر طراحی‌های معماری اریگامیک وقتی کاغذ نیمه باز (زاویه 90 درجه) است قابل مشاهده هستند. این نوع OA نیاز به برش و تا دارد و نمونه‌ای از این مدل می‌تواند یک کارت پاپ‌آپ باشد. همچنین می‌توانید مدل‌هایی را که هنگام باز شدن کامل کاغذ (زاویه 180 درجه) مشاهده می‌شوند طراحی کنید. این کار نیاز به برش، تا و چسب زدن دارد و در برخی از کتاب‌های پاپ‌آپ دیده می‌شود. طرح‌هایی که هنگام باز کردن 360 درجه کاغذ مشاهده می‌شوند کمتر معمول هستند.

گردآوری و ترجمه: شبنم مومیوند، کارشناس ارشد ریاضی کاربردی، مهندس شبکه و اوریگامیست

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

منبع: www.iran-origami.ir

×